Fluor - obowiązkowy składnik Twojej pasty do zębów

Jeżeli dbasz o to, by Twoje zęby były zdrowe, zapewne wiesz, czym jest fluor. To bardzo powszechnie występujący na ziemi pierwiastek, który jest niezbędny człowiekowi do życia.

Fluor znajduje się w niektórych źródłach, w części pokarmów, takich jak mleko, żelatyna, kapusta, szpinak czy ziemniaki. Jego zadaniem jest przede wszystkim stymulowanie tworzenia nowej tkanki kostnej - stąd bardzo ważną rolę odgrywa w procesie kształtowania się kości i zębów.  

W wielu państwach fluor dodawany jest do wody pitnej. Początek temu procederowi dały Stany Zjednoczone Ameryki, gdzie w latach 30. ubiegłego stulecia naukowcy odkryli przeciwpróchnicowe działanie fluoru. Dziś dodawanie tego pierwiastka do wody popierają różne światowe organizacje, takie jak American Dental Association, American Medical Association oraz Światowa Organizacja Zdrowia.

 

Jak działa fluor?

Działanie fluoru w jamie ustnej jest trojakie.
Fluor, ze względu na swoje wzmacniające szkliwo właściwości, zapobiega powstawaniu próchnicy. Ma to szczególne znaczenie zarówno dla:
- dzieci, u których fluor gromadzi się w zębach przed ich wyrżnięciem. Wspomaga to twardnienie zębów i szkliwa,
- dorosłych - choć szkliwo jest najtwardszą tkanką naszego organizmu, powstają w nim mikrouszkodzenia. Fluor pomaga je naprawiać.
Pierwiastek ten bierze udział w procesie remineralizacji szkliwa. Jego działanie polega na uzupełnianiu śliny w wapń i fosfor. Te pierwiastki zostają wbudowane w strukturę zęba. Dzięki temu zęby zostają wzmocnione, uszkodzenia naprawione, a pory - wygładzone.
Fluor bierze udział także w procesie demineralizacji, odpowiadając za rozpuszczenie pod powierzchnią zęba pierwiastków takich jak fosfor czy wapń.

 

Czy fluor jest niebezpieczny?

Niedawno w mediach mówiono o tym, że fluor szkodzi zdrowiu. Stosowany w zalecanych dawkach, które wynoszą 0,25-2,0 mg na dobę dla dzieci i młodzieży oraz między 1,5 a 4 mg fluoru na dobę dla dorosłych, fluor nie szkodzi zdrowiu. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Nie należy jednak przekraczać powyższych wartości. Jak każda substancja przyjmowana w nadmiarze, fluor także może nieść dla zdrowia negatywne konsekwencje. W przypadku jego przedawkowania może dojść do zachorowania na fluorozę - chorobę, która może prowadzić do przebarwień szkliwa i jego kruszenia. Zbyt duża ilość fluoru w organizmie grozi osłabieniem kości i zębów.
Trzeba jednak pamiętać, że ostrożnie prowadzona fluoryzacja ma dla zdrowia wiele zalet. Jej stosowanie leży więc w interesie mocnych zębów.

 

Czy grozi mi niedobór fluoru?

Jeżeli regularnie myjesz zęby pastą z fluorem, możesz być spokojna. Jeśli jednak masz co do tego wątpliwości, skonsultuj się ze swoim stomatologiem bądź lekarzem - w niektórych sytuacjach mogą oni zalecić suplementację tego pierwiastka. Nie należy jednak decydować się na farmakologiczne uzupełnianie fluoru bez konsultacji ze specjalistą. Informacje na temat fluoryzowania wody w Twojej okolicy (które w Polsce nie jest raczej praktykowane) możesz uzyskać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Bellame.pl - Piękna na co dzień