Idealnie dobrany podkład to idealna cera. Jak dopasować go do potrzeb skóry?

To właśnie w podkładzie pokładamy największe nadzieje na poprawę wyglądu skóry. Jego zadaniem jest ukryć niedoskonałości, zmatowić cerę, rozświetlić ją, nawilżyć i polepszyć jej koloryt. Ma zatem dużo do zrobienia.

Przeczesując półki sklepowe w poszukiwaniu najlepszego podkładu, musimy kierować się dwiema głównymi wytycznymi. Pierwszą z nich jest rodzaj naszej cery. Drugim – jej typ kolorystyczny.

 

Podkład a cera

Wybór formuły podkładu powinien być podyktowany rodzajem cery. Kosmetyk w kremie jest wygodny w stosowaniu, ale czy odpowiada potrzebom każdej skóry? A może warto zdecydować się na podkład mineralny? Wszystko zależy od tego, jaką mamy cerę – normalną, suchą, tłustą, a może mieszaną?

Najwygodniejsze w aplikacji i nieobciążające skóry są podkłady półpłynne w postaci fluidu, mleczka lub kremu. Ze względu na swoje nawilżające i natłuszczające właściwości nadają się najbardziej do cery suchej. Panie z cerą suchą powinny unikać szeroko reklamowanych kosmetyków matujących. Skóra sucha jest już i tak wystarczająco matowa i szara z natury. Potrzebuje kosmetyków lekkich, o właściwościach rozświetlających, z dodatkiem wyciągów roślinnych, olejków i witaminy E. Tego rodzaju podkład będzie odpowiedni również do skóry normalnej, która ma tendencję do przesuszania się z biegiem czasu.

Zapewnienia producentów, obiecujących niebywałą trwałość podkładów i doskonałe krycie, nie powinny więc interesować pań ze skórą suchą. Są przeznaczone raczej dla cery tłustej i mieszanej. Wiele podkładów dobrze radzi sobie z nadmiarem wydzielanego przez skórę tłustą sebum, ale jednocześnie – pamiętajmy – lubi zatykać pory i prowadzi do powstawania wyprysków. Unikajmy formuł z dużą ilością parabenów i długimi składami. Zainwestujmy w podkład przeznaczony do cery tłustej, który pochłonie nadmiar łoju i zapobiegnie świeceniu się skóry, ale jednocześnie nie zablokuje porów. Takie właściwości mają fluidy na bazie frakcji wodnej oraz podkłady w pudrze lub mineralne. Te ostatnie są wyjątkowo przyjazne także dla skóry wrażliwej oraz skłonnej do trądziku. Są sypkie, dobrze się nakładają i rewelacyjnie stapiają ze skórą. Pozwalają jej oddychać i nie tworzą efektu maski, ponieważ produkuje się je wyłącznie z naturalnych składników. Dobrze współpracują również z cerą normalną. Spełnią też wysokie wymagania skóry mieszanej, potrzebującej inteligentnych kosmetyków, które zmatują strefę T, ale nie wysuszą policzków.

 

Odcień podkładu a odcień skóry

Dostosowanie podkładu do typu kolorystycznego bywa czasem trudniejsze od dobrania go pod kątem potrzeb cery. Kobiety często stosują podkłady zbyt ciemne lub uwydatniające mankamenty urody, na przykład rozszerzone naczynka.

Odcień podkładu dopasowujemy do typu urody – chłodnego lub ciepłego, oraz do karnacji – ciemnej lub jasnej (ciemna nie musi oznaczać ciepłej, a jasna chłodnej). Ciepły typ kolorystyczny wymaga podkładu o ciepłej tonacji. Chłodny – takichże odcieni. Do wyboru mamy jeszcze podkłady o neutralnym odcieniu. Aby kupić ten idealny, zdecydujmy się na trzy tony, które są najbardziej zbliżone do naturalnego odcienia naszej skóry (to podstawa!). Nałóżmy odrobinę każdego na palce, a następnie na twarz, zostawiając na niej pionowe smugi, przecinające linię żuchwy i kończące się na szyi. Zdecydujmy się na ten, który najbardziej odpowiada kolorytowi skóry.

 

Podkład to jednak nie wszystko

Niezależnie od swoich konsystencji i właściwości podkład nie rozwiąże naszych problemów z cerą. Jest kosmetykiem podstawowym, który poprawia wygląd, ale czyni to w ograniczonym stopniu. Czasem musimy poza nim zastosować także bazę, korektor lub puder. Przede wszystkim nie jest on jednak remedium na problemy wywołane zaniedbaniami w pielęgnacji, na przykład niedostatecznym oczyszczaniem skóry twarzy.

 

Bellame.pl - Piękna na co dzień