Jak dbać o włosy?

Włosy, podobnie jak cera, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie wystarczy zdrowo się odżywiać, by zapewnić im piękny i pożądany wygląd. Mamy dla Was garść porad, dzięki którym łatwiej Wam będzie przywrócić włosom połysk i świeżość.

Stan włosów uzależniony jest od wielu czynników, takich jak równowaga hormonalna, dieta, ogólny stan zdrowia, warunki atmosferyczne. Nawet jeśli nigdy nie miałaś problemów z włosami, nie znaczy to, że nie będziesz ich miała. Wszelkie zaniedbania związane z pielęgnacją włosów prędzej czy później odbiją się ujemnie na ich wyglądzie. A przecież każda z nas chciałaby mieć piękne, zadbane i lśniące włosy. Dlatego warto od czasu do czasu przyjrzeć się im uważnie w lustrze – jeśli zaobserwujesz niekorzystne zmiany, w pierwszej kolejności zmień kosmetyki.

 

Czym myć włosy?

Nie ma uniwersalnej reguły, która by mówiła, jak często należy myć włosy. Niektóre kobiety myją głowę każdego dnia, inne z kolei dwa, trzy razy w tygodniu. Częstotliwość mycia powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb. W niektórych przypadkach codzienne mycie może być nie tylko niepotrzebne, ale nawet szkodliwe dla włosów. Jedyną ogólną zasadą jest ta, która nakazuje myć głowę tylko wtedy, kiedy włosy tego wymagają (kiedy są np. przetłuszczone). Najlepiej stosować szampon dobrany do skóry głowy (nie do rodzaju włosów!) - ma on oczyszczać skórę i usuwać pozostałości środków używanych do stylizacji.

 

Jak myć włosy?

Ważne jest nie tylko to, czym, ale również jak myjesz włosy. Jeśli używasz szamponu, staraj się myć tylko skórę głowy, nie całe kosmyki. Wystarczy, że będziesz masowała głowę opuszkami palców. Kiedy włosy są mokre, mają odchylone łuski, a to oznacza, że przy intensywnym tarciu możesz je uszkodzić – efektem jest często kołtun trudny do rozczesania. Wszelkie zanieczyszczenia skutecznie usuwa z kosmyków piana tworząca się podczas mycia skóry. Należy ją zebrać w dłoniach, a następnie przesunąć od nasady do końcówek. Najlepsze efekty daje dwukrotne mycie: za pierwszym razem cząsteczki brudu się rozluźniają, za drugim skóra zostaje dokładnie oczyszczona. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest również temperatura wody: powinna być letnia – ani zbyt gorąca, ani zbyt zimna.

 

Czy warto stosować odżywkę do włosów?

Jak najbardziej. Należy ją dobrać do rodzaju i stanu włosów. Odżywka nawilża i regeneruje włosy, domyka też rozchylone podczas mycia łuski. Stosuj ją przy każdym myciu – nabierz odżywkę na dłoń, a następnie wetrzyj we włosy od końcówek do nasady. Poczekaj kilka minut, po czym dokładnie ją spłucz. Niespłukane resztki odżywki mogą podrażniać skórę głowy.

 

Pamiętaj: nawet jeśli Twoje włosy nie pozostawiają niczego do życzenia, warto stosować się do powyższych zaleceń ze względów profilaktycznych. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli Ci uniknąć wielu problemów związanych ze stanem i wyglądem włosów. Więcej porad tego typu znajdziesz na stronie https://www.promreport.com/pl/

 

Bellame.pl - Piękna na co dzień