Jak rozpoznać typ cery?

Określenie typu cery to pierwsza rzecz, jaką musimy zrobić przed wyborem metod pielęgnacyjnych. Niewiele jest kosmetyków uniwersalnych, które działają korzystnie na każdy rodzaj skóry. Cera sucha ma zgoła inne potrzeby od tłustej, cera wrażliwa wymaga innych kosmetyków niż mieszana.

O rodzaju cery decydują czynniki genetyczne. Jeśli jednak nasza skóra już dłuższy czas ma się kiepsko, nie zwalajmy wszystkiego na złośliwe geny. Za jej zły stan odpowiada przede wszystkim nieprawidłowa pielęgnacja i zaniedbania. Większość kaprysów skóry tłustej czy suchej da się jednak opanować. Podstawą po temu jest wiedza dotycząca rodzaju cery i właściwych metod jej pielęgnacji. Typ cery w największym stopniu determinuje intensywność pracy gruczołów łojowych. Pod tym względem wyróżniamy cerę suchą, tłustą, mieszaną i normalną.

 

Cera sucha – szybko się starzeje

Gruczoły łojowe skóry suchej produkują za mało sebum, by można było utrzymać ją w zadowalającym stanie bez użytkowania kosmetyków. Skóra sucha jest jasna, ale z drugiej strony łatwo szarzeje i często wygląda niezdrowo. Bywa blada i sprawia wrażenie przezroczystej. Brakuje jej elastyczności, jest wiotka, mało sprężysta, szybko się łuszczy, a po umyciu daje nieprzyjemne uczucie ściągnięcia. Jest mało odporna na podrażnienia. Podstawą jej pielęgnacji powinno być intensywne nawilżanie kremami, maseczkami i olejami. Idealnie do tego celu nadaje się olej jojoba i awokado oraz kosmetyki z dodatkiem witaminy E, gliceryny, oliwy z oliwek i wyciągów roślinnych. Skórze suchej szkodzi długotrwałe przebywanie na słońcu, silny wiatr, suche powietrze w pomieszczeniach, klimatyzacja i mroźna temperatura.

 

Cera tłusta – skłonna do trądziku i podrażniona

Głównymi problemami skóry tłustej jest wzmożona praca gruczołów łojowych oraz szybko rogowaciejący naskórek. Skóra tłusta jest gruba i mocna, zwykle pokryta zaskórnikami oraz wypryskami. Jej ciągle rozszerzone pory bardzo szybko zatykają się obumarłym naskórkiem i nadmiarem sebum, przez co tworzą się wągry, a w rezultacie trądzik. Wymaga bardzo uważnej pielęgnacji. Nie można pozwolić na jej przesuszenie, bo taki stan tylko mobilizuje gruczoły łojowe do pracy. Najlepszymi kosmetykami dla pań z cerą tłustą są lekkie, ale intensywnie nawilżające kremy, peelingi enzymatyczne i preparaty regulujące wydzielanie łoju.

 

Cera mieszana – i sucha, i tłusta

Wbrew pozorom skórę mieszaną bardzo łatwo da się odróżnić od innych typów cery. Przetłuszcza się bowiem w sposób charakterystyczny – jedynie w okolicach czoła, nosa i brody, czyli w tak zwanej strefie T. Pozostałe części twarzy – policzki, skronie i brzegi – odpowiadają stanowi cery suchej. W niektórych przypadkach różnice między częścią tłustą a suchą są bardzo wyraźne. Policzki widocznie łuszczą się i ściągają, a strefa T wprost lśni od nadmiaru sebum. Wówczas najlepiej stosować dwa rodzaje kosmetyków, zarówno do cery tłustej, jak i suchej. Jeśli różnice nie są jednak zbyt drastyczne, wystarczy pielęgnacja kosmetykami przeznaczonymi dla cery mieszanej.

 

Cera normalna – marzenie każdego

Skóra normalna jest typem w zasadzie bezproblemowym. Nie zadrażni jej nawet woda z mydłem. Nie przetłuszcza się, nie świeci, nie łuszczy. Wypryski pojawiają się na niej sporadycznie, na przykład w wyniku zawirowań hormonalnych przed miesiączką. Jest odporna na działanie czynników zewnętrznych – dobrze znosi wiatr, mróz i opalanie. Cechuje ją zrównoważona praca gruczołów łojowych, które produkują akuratną ilość sebum, co przeciwdziała zatykaniu się porów i tworzeniu zaskórników. Skóra normalna ma korzystną grubość, ładny koloryt i nie wymaga wprowadzania wyrafinowanych metod pielęgnacyjnych. Każdy marzy o takiej cerze, ale – wbrew temu, co sugeruje przymiotnik „normalna” – jest typem najrzadszym Poza tym jej szczęśliwe „posiadaczki” mogą cieszyć się nieskazitelnym stanem skóry jedynie w bardzo młodym wieku, bo z biegiem lat wykazuje ona tendencję do przesuszania się. Warto więc pamiętać, że ideał nie jest nam dany raz na zawsze. Aby skóra normalna pozostała w dobrym stanie jak najdłużej, należy ją regularnie oczyszczać, nawilżać i natłuszczać. Pamiętajmy o tym, aby przed pójściem spać zawsze dokładnie zmyć makijaż. Choć cera normalna jest dość odporna, nie wystawiamy jej zanadto na działanie szkodliwych w nadmiarze czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieni słonecznych. Pamiętajmy o kremie z filtrem i nie skąpmy kremu nawilżającego.

 

Bellame.pl - Piękna na co dzień