Kąpiele w krochmalu – najlepsze dla alergików?

Krochmal brzmi szorstko i sztywno. W końcu pościel prana w nim przez nasze babcie właśnie taka była – nie miała wiele wspólnego z miękkością dzisiejszych poszewek. Jak to możliwe, że krochmal użyty na skórę może ją pielęgnować?

 

Krochmal w życiu codziennym

Niegdyś krochmal był nagminnie wykorzystywany do konserwacji pościeli oraz bielizny. Choć nadawał materiałom sztywność, wyposażał je też w wyjątkowe cechy. Włókna pokryte krochmalem zyskiwały dodatkową warstwę ochronną przed wilgocią, gromadzeniem się kurzu oraz rozwojem drobnoustrojów. Pościel, firany czy obrusy dłużej pozostawały czyste. Obecnie zamiast krochmalić tkaniny wolimy prać je w płynach, które nadają im miękkość i ładny zapach. Krochmal nie poszedł jednak w odstawkę.

Ogromnym atutem krochmalu jest możliwość przygotowania go własnoręcznie z zaledwie dwóch składników – wody oraz mąki ziemniaczanej. Krochmal to bowiem nic innego jak wodny roztwór skrobi. Do czego może nam ów krochmal posłużyć, jeśli nie do prania?

Krochmal to specyfik, z którym często stykają się młode mamy. Ma on bowiem zbawienne działanie na skórę noworodków i niemowlaków. Pielęgnacja krochmalem odbywa się poprzez kąpiel lub przemywanie skóry dziecka. Krochmal dodany do kąpieli łagodzi najróżniejsze podrażnienia – odparzenia, potówki, wysypki czy zaczerwieniania. Jest też niezastąpiony w pielęgnacji skóry niemowląt z AZS.

 

Dla dorosłych

Oczywiście na kąpieli w krochmalu skorzystają nie tylko małe dzieci. Są one polecane także dorosłym, zwłaszcza alergikom, atopikom i ogólnie posiadaczom skóry delikatnej oraz wrażliwej.

Na kąpiel dla dorosłej osoby potrzebujemy około 3 litrów wody, którą wlewamy do garnka i zagotowujemy. W międzyczasie przygotowujemy zawiesinę – w około litrze zimnej wody rozrabiamy 6-7 dużych łyżek mąki ziemniaczanej. Następnie wlewamy ją do gotującej się wody i energicznie mieszamy. W efekcie otrzymujemy kisiel, który dodajemy do wanny z wodą. Kąpiel w krochmalu powinna trwać około 15 minut.

Ponieważ krochmal ściąga skórę, po wyjściu z kąpieli należy sięgnąć po intensywnie nawilżający balsam lub emolient. To ważne w szczególności w przypadku skóry atopowej. Krochmal odkaża skórę, leczy ją z infekcji i stanów zapalnych, łagodzi podrażnienia i krostki.


 

Bellame.pl - Piękna na co dzień