Pielęgnacja cery tłustej – porady

Masz problem z tłustą cerą? Poznaj nasze sprawdzone porady, dotyczące pielęgnacji tego typu skóry.

W przypadku cery tłustej pielęgnacja musi być bardzo wyważona i… świadoma. Już na początku radzimy odrzucić wszelkie utarte schematy i błędne rady dotyczące pielęgnacji, które wciąż pokutują w powszechnej świadomości i widnieją na dużej ilości stron w Internecie.

Po pierwsze mówi się o tym, aby w przypadku cery tłustej używać kremów matujących, zarówno na dzień, jak i na noc. Nic bardziej mylnego. W pielęgnacji tego typu skóry najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z naszpikowanych chemikaliami drogeryjnych kremów. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta. Atakowana agresywnymi chemikaliami skóra zaczyna się przed nimi bronić, wydzielając w odpowiedzi jeszcze więcej sebum niż przedtem. Jej stan może się więc jeszcze bardziej pogorszyć. Co więcej, z tak rozbudzonego przez nieodpowiednią pielęgnację silnego łojotoku, może zrodzić się większy problem – trądzik.

Jeśli borykamy się z problemem tłustej skóry, warto zwrócić uwagę na to, czym zmywamy z niej makijaż. Odstawmy drogeryjne żele do twarzy, które działają na podobnej zasadzie, bardzo wysuszając skórę i prowadząc do tego samego zjawiska, jakie zostało opisane powyżej. Zamiast tego postarajmy się myć twarz wodą i mydłem z naturalnych olejów. Do tego celu doskonale posłuży np. syryjskie mydło z Allepo, dostępne w sklepach z naturalnymi produktami. Specyfiki tego typu nie wysuszają cery, ale zachowują stan jej nawilżenia i chronią przed wydzielaniem zbyt dużej ilości sebum.

Błyszcząca cera może świadczyć o niedoborach witamin i składników mineralnych w organizmie. Warto zatem zadbać o prawidłową dietę, zawierającą produkty bogate w magnez, cynk, selen i potas. W zażegnaniu łojotoku pomoże także suplementacja witaminą PP, która dostępna jest jednak na receptę - warto więc wybrać się do dermatologa.

Aby zatuszować świecącą się cerę, polecamy używanie dobrego podkładu i pudru matującego. Warto wypróbować puder ryżowy, a także pudry mineralne. 

Bellame.pl - Piękna na co dzień