Rodzaje nożyczek fryzjerskich - przegląd dostępnych modeli

Bez nożyczek fryzjerzy by nie istnieli. To podstawowe narzędzie w ich rękach. Właściwe nożyczki w połączeniu z kreatywnym i utalentowanym fryzjerem zapewnią nam nienaganną fryzurę.

Parametry nożyczek fryzjerskich

Fryzjer powinien posługiwać się nożyczkami tak, jakby zostały one dla niego stworzone. Aby należycie wywiązywać się ze swojego zadania, potrzebuje właściwych dla siebie nożyczek. Ale co to znaczy – właściwych? Tzn. takich, które nie są ani za duże, ani za małe, mają ergonomiczny kształt, są lekkie, wykonane z hartowanej stali, mają laserowo szlifowane ostrze i można je regulować zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. Najważniejszym kryterium jest jednak rodzaj nożyczek – każdy bowiem rodzaj odpowiada określonemu typowi cięcia włosów.

 

Przegląd nożyczek fryzjerskich

Fryzjer może czynić z włosami cuda. Nie zrobi tego jednak bez nożyczek. Zazwyczaj dysponuje całą gamą rozmaitych przyrządów służących do strzyżenia włosów i nie tylko. Oto dziewięć najważniejszych:

 

1. Nożyczki standardowe:

Nożyczki standardowe to podstawowe narzędzie fryzjera. Profesjonalne salony fryzjerskie zaopatrzone są co najmniej w kilka takich nożyczek o różnych rozmiarach. Służą one do strzyżenia, cieniowania, palcowania, stopniowania, konturowania, skalowania, ząbkowania i wyrównywania włosów. Tutaj znajdziesz nożyczki dla praworęcznych.

 

2. Degażówki:

Degażówki to bardzo ważny typ nożyczek we fryzjerstwie. Wyróżnia się degażówki jednostronnie ząbkowane, dwustronnie ząbkowane oraz jednostronnie ząbkowane o nierównomiernie rozmieszczonych ząbkach. Służą one do korygowania niedokładności po strzyżeniu nożyczkami standardowymi, strzyżenia punktowego oraz zmniejszania objętości włosów.

 

3. Nożyczki z wygiętymi ostrzami:

Nożyczki z wygiętymi ostrzami przypominają nożyczki standardowe. Różnią się jedynie innym wygięciem końców fragmentu tnącego. Służą do strzyżenia ślizgiem i zwiększania objętości włosów.

 

4. Gorące nożyczki:

Gorące nożyczki pozwalają fryzjerowi uszczelnić włosy przez stopienie ich substancji rogowej. Wykorzystuje się je w kuracji włosów z niedoskonałościami.

 

5. Przyrząd swan:

Przyrząd swan ma trzy nastawne ostrza i przekręcaną ostrogę, która umożliwia użytkownikowi ergonomiczne ułożenie dłoni.

 

6. Pazury fryzjerskie:

Pazury fryzjerskie, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie, które usuwa pozostałe po strzyżeniu włosy. Stosuje się je do wykańczania fryzury.

 

7. Brzytwa:

Przypominająca nóż brzytwa to najbardziej klasyczny przyrząd w salonach fryzjerskich, obecnie wypierany przez elektryczne maszynki do strzyżenia.

 

8. Nóż chiński:

Nóż chiński przypomina brzytwę, ale ma mniejsze ostrze. Stosuje się go do cieniowania włosów, który to zabieg nadaje im puszystości.

 

9. Maszynka do strzyżenia:

Elektryczna maszynka do strzyżenia to najnowszy wynalazek we fryzjerstwie. Służy do strzyżenia różnymi technikami oraz do golenia, zarówno częściowego, jak i całościowego.

Bellame.pl - Piękna na co dzień