Sposoby na popękane pięty

Popękane pięty są poważnym problemem estetycznym, nie tylko u pań. Czy można mu jakoś zaradzić? Jak najbardziej.

Pięty pękają na skutek przesuszenia, noszenia niewygodnego obuwia lub nadwagi (to przypadłość dotycząca przede wszystkim osób zmagających się z otyłością). Jest to problem nie tylko estetyczny: jeśli pęknięcia są bardzo głębokie, stopy mogą nawet krwawić i ropieć, a chodzeniu może towarzyszyć dokuczliwy ból.

 

Bakterie i wirusy

Szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby przenikają do organizmu przez różnego rodzaju uszkodzenia skóry – dlatego właśnie popękane pięty mogą stać się ich siedliskiem. Przy bardzo głębokich pęknięciach łatwo o zakażenie. A przy dodatkowych problemach zdrowotnych zdecydowanie trudniej jest przywrócić piętom ich pierwotny wygląd. Z całą pewnością problemu nie rozwiąże jeden zabieg u specjalisty. Leczenie popękanych pięt jest rozciągnięte w czasie i wymaga codziennej pielęgnacji (o tym, jak dbać o stopy, przeczytasz na stronie star5products.com ).

 

Dlaczego pięty pękają?

Pięty mogą pękać na skutek niedożywienia, diety ubogiej w wartościowe składniki odżywcze oraz niedostatecznego nawodnienia organizmu. Skóra staje się wtedy sucha i łatwo ulega uszkodzeniom, rogowacieje, traci elastyczność i pęka.

 

Zabieg w gabinecie dermatologicznym

Jeśli pęknięcia nie są zbyt głębokie i rozległe, można spróbować przywrócić skórze jej pierwotny wygląd domowymi sposobami. Warto stosować preparaty przeznaczone specjalnie do popękanej skóry stóp (najskuteczniejsze są te zawierające w swoim składzie syrop z klonu). Jeśli jednak pęknięcia kwalifikują się do leczenia dermatologicznego, należy skonsultować się ze specjalistą.

Zabieg w gabinecie dermatologicznym składa się z kilku etapów. Najpierw moczy się stopy przez około 5 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Po dokładnym osuszeniu dermatolog przystępuje do usuwania twardego naskórka przy użyciu specjalnych urządzeń. Najczęściej używa się w tym celu frezarki diamentowej – wystarczy przesuwać ją równolegle do pęknięć, nie przyciskając zbyt mocno. To najbezpieczniejsza i chyba najskuteczniejsza metoda. Po usunięciu twardego naskórka nakłada się na stopy leczniczy preparat, a następnie owija je w cienką folię. Dzięki temu maść może wniknąć głęboko w skórę. Po półgodzinie można zdjąć folię i wytrzeć stopy ręcznikiem. W przypadku bardzo rozległych i głębokich pęknięć zabieg ten należy powtarzać co 2 tygodnie, dopóki skóra nie nabierze elastyczności.

 

By uchronić się przed problemem popękanych pięt, warto stosować kremy nawilżające do stóp, a także moczyć je od czasu do czasu w wodzie. Oprócz tego zaleca się nosić wygodne obuwie, które nie powoduje otarć i zadrapań.

 

Bellame.pl - Piękna na co dzień