Trycholog – kim jest i czy warto się do niego wybrać?

Każdy chciałby mieć piękne włosy. Czasem jednak natura płata nam figla i obdarowuje nas skórą łojotokową lub skłonnością do wczesnego łysienia. Zdarza się też, że nie potrafimy opanować powracającego łupieżu. Pomocy w rozwiązaniu tych problemów możemy szukać u trychologa.

Trycholog – lekarz czy nie?

Trycholog nazywany jest często „lekarzem od włosów”. To popularne określenie bywa jednak dość mylące, bo trycholog nie jest tak naprawdę lekarzem. Zawód ten mogą bowiem wykonywać absolwenci kosmetologii oraz innych kierunków nauczanych na uniwersytetach medycznych, np. fizjoterapii. Zdobywają oni dodatkowe uprawnienia dzięki uczestnictwu w kursach z trychologii. Trychologia nie jest jednak działem medycyny, a zawód trychologa prawnie ustanowioną profesją. Dlatego porady trychologa będą dotyczyły wyłącznie problemów natury kosmetycznej i pielęgnacyjnej. Aby móc ustalić dokładną przyczynę problemu, trycholog może zasugerować nam wykonanie niezbędnego badania krwi lub testów hormonalnych. Nie uzyskamy jednak od niego skierowania na takie badania, gdyż nie ma on uprawnień do prowadzenia terapii farmakologicznej. Czy w związku z tym warto iść do trychologa z problemem dotyczącym włosów i skóry głowy?

Niegdyś z przypadłościami dotyczącymi włosów i skóry głowy musieliśmy radzić sobie sami, bez fachowej pomocy, uciekając się do domowych sposobów. Bez konsultacji ze specjalistą niejednokrotnie obywamy się zresztą do dzisiaj. Stosujemy płukanki octowe, by dodać blasku matowym włosom. Wcierki z łopianu mają zahamować ich wypadanie, a maseczka z jajka, miodu i cytryny cudownie je odżywić. Do pielęgnacji włosów służą nam też liczne preparaty apteczne o właściwościach terapeutycznych. Łuszczycę, łysienie androgenowe, nadmierne wypadanie włosów czy powracający łupież wolimy leczyć u dermatologa, który posiada specjalistyczną wiedzę na temat chorób skóry oraz ma ogólną orientację w innych dziedzinach medycyny. Niedawno dano nam jednak nową możliwość. Możemy mianowicie zasięgnąć porady u trychologa.

Do klinik i poradni trychologicznych trafiają osoby, które borykają się z łupieżem, łuszczycą, nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem, łojotokiem, atopowym zapaleniem skóry, kiepską kondycją włosów, niepokojącymi zmianami na powierzchni skóry głowy oraz z włosami zniszczonymi w wyniku częstych zabiegów fryzjerskich, szkodliwych stylizacji czy nieprawidłowej pielęgnacji. Dobry trycholog pomoże nam rozwiązać te problemy, często w zaskakująco krótkim czasie. Skąd taka skuteczność?

 

Czego dowiemy się od trychologa?

Tak naprawdę wielu z nas nie wie, jak właściwie dbać o włosy. Popełniamy na tym polu mnóstwo rażących błędów, które mają miejsce już na etapie mycia włosów. Rzadko jesteśmy na przykład świadomi tego, że szampon powinniśmy dostosować do potrzeb skóry głowy, a odżywkę lub maskę do rodzaju włosów. Nie bardzo wiemy też, jak dbać o skórę z łojotokiem i nie zapewniamy włosom odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nasze problemy mogą być również następstwem źle zbilansowanej i ubogiej w minerały diety. Zadanie trychologa polega często na wytknięciu nam tych błędów i ustaleniu metod pielęgnacji adekwatnych do rodzaju naszych włosów. Dobry trycholog powinien jednak posiadać wiedzę o wiele gruntowniejszą, wykraczającą poza zagadnienia kosmetologiczne. Możemy oczekiwać od niego znajomości chorób skóry głowy oraz zidentyfikowania przyczyny naszych problemów.

Trycholog ocenia stan włosów i skóry głowy poprzez obserwację i wywiad z pacjentem, ale w swojej pracy wykorzystuje też specjalistyczne narzędzia do analizy trychologicznej. Posługuje się m.in. mikrokamerą i cyfrowym mikroskopem, które pozwalają mu zbadać stan mieszków włosowych oraz dokonać kompleksowej oceny kondycji włosów. Następnie dobiera odpowiednie metody kuracji, oparte często na stosowaniu kosmetyków trychologicznych (tzw. kosmeceutyków) oraz na takich zabiegach jak mezoterapia czy galwanizacja skóry głowy.

Wizyta u trychologa jest całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna.

 

Mocznik – ulga dla suchej skóry

Mocznik – ulga dla suchej skóry

Mocznik kosmetyczny jest jednym z ultranawilżaczy o uzdrawiającej mocy. Wygładza, uelastycznia i nawilża suchą skórę, przywracając jej ko...

Bellame.pl - Piękna na co dzień