Woda termalna w kosmetyce i pielęgnacji cery

Każdy kosmetyk ma w swoim składzie wodę. Nie w każdym jednak jest to woda termalna. Jakie efekty przynosi stosowanie czystej wody termalnej oraz kosmetyków z jej dodatkiem?

 

Czym jest woda termalna?

Wody termalne to wody podziemne, które przenikając kolejne warstwy gleby kumulują w sobie minerały i liczne substancje bioaktywne. Wszystkie wody termalne po wypłynięciu na powierzchnię mają temperaturę nie niższą niż 20 ᵒC. Ich dobrodziejstw możemy zażywać w tzw. gorących źródłach (cieplicach), na terenach uzdrowisk. Kąpiele termalne mają charakter leczniczy. Mogą wspomagać terapię chorób skóry, działają regenerująco na stawy i włókna nerwowe, oczyszczają organizm i korzystnie stymulują układ krążenia.

Wody termalne służą poza tym do produkcji kosmetyków. Kosmetologia wykorzystuje w ten sposób ich działanie kojące, łagodzące i odświeżające. W aptekach oraz drogeriach możemy nabyć butelkowane wody termalne w sprayu – sprawdzają się do odświeżania cery, pielęgnacji skóry po opalaniu i gdy jest podrażniona po depilacji. Kremy i płyny z wodą termalną są dedykowane w szczególności alergikom.

Każda woda termalna to unikatowy produkt – nie ma bowiem dwóch wód o identycznym zestawie składników mineralnych i tych samych proporcjach między nimi. Skład wody jest uzależniony od źródła termalnego, z którego jest wydobywana. Ostudzona woda termalna, trafiająca do butelek i kosmetyków, nie traci swoich właściwości. Jedną z jej największych zalet jest zaś czystość mikrobiologiczna. Woda termalna stosowana jako samodzielny kosmetyk w formie mgiełki czy toniku jest doskonałym hipoalergicznym surowcem pielęgnacyjnym. Skład mineralny jest w niej bardzo zróżnicowany, ale nasycenie poszczególnymi pierwiastkami umiarkowane – zbyt wysokie stężenie któregoś z nich mogłoby wywoływać podrażnienia wrażliwej skóry.

 

Woda termalna a hydrolat

Różnica między wodą termalną a hydrolatem jest znacząca. Obie wody posiadają cenne właściwości, sprzyjające udoskonalonej pielęgnacji naszej skóry. Hydrolat otrzymuje się jednak inaczej niż wodę termalną – jest to produkt z dodatkiem esencji roślinnych, powstały w wyniku destylacji części roślin parą wodną. Hydrolaty wytwarza się podczas ekstrakcji olejków eterycznych, co nadaje im podobne, lecz łagodniejsze działanie.

 

Wskazówka – ulepsz letni makijaż

Latem zależy nam na lekkim, świeżym makijażu. Przeciążanie cery kolorowymi kosmetykami w żaden sposób nie przysłuży się naszej skórze. Stosujmy je więc z umiarem, a nakładanie podkładu poprzedźmy użyciem wody termalnej. Zwilżyć nią możemy samą twarz, zaraz przed aplikacją podkładu, lub pędzel do podkładu sypkiego. Dodatek wody odciąży, a jednocześnie utrwali nasz makijaż.

 

 

Bellame.pl - Piękna na co dzień