Wybielanie zębów - co musisz wiedzieć?

Śnieżnobiałe zęby zdecydowanie są dziś w modzie. Choć każdy chciałby się nimi pochwalić - nierzadko obawiamy się konsekwencji, jakie niesie ze sobą zabieg wybielania. Czy słusznie?

Poprawnie wykonane wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym. Szeroka gama dostępnych metod i środków pozwala dobrać sposób wybielania do indywidualnych potrzeb. Garść poniższych informacji pozwoli rozwiać najczęściej pojawiające się przed rozjaśnianiem zębów wątpliwości.

 

Na czym właściwie polega wybielanie zębów?

Rozjaśnianie uzębienia polega głównie na poddaniu przebarwień powstałych wewnątrz struktury zęba utlenieniu. Aktywny tlen zawarty jest między innymi w nadtlenku wodoru oraz nadtlenku karbamidu, które są stosowane przez dentystów w stężeniu około 30-35 %.  Przeznaczone do stosowania w domu nakładki, żele wybielające czy paski wybielające mają niższe stężenie substancji aktywnych, co wiąże się z koniecznością wydłużenia czasu trwania kuracji. Produkty tego typu znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/wybielanie-zebow

 

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

To zależy od wybranej metody. Wybielanie zębów przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym bądź w domu pod okiem dentysty - nie niesie za sobą większego ryzyka, jeżeli korzysta z niego osoba, u której nie stwierdzono przeciwwskazań. W przypadku niewłaściwego korzystania z żeli wybielających czy też wykonanych przez lekarza nakładek może dojść do poparzenia dziąseł i błon śluzowych, a także do nadwrażliwości zębów. Domowe sposoby wybielania zębów dzielą się na bardziej bezpieczne (np. wybielanie przez ssanie oleju, przez pocieranie zębów skórką banana) i takie, których raczej należy unikać (np. wybielanie sodą oczyszczoną czy wodą utlenioną). Bardzo ważne jest, aby przed każdym rozjaśnianiem uzębienia skonsultować się z dentystą - pozwoli to uniknąć ewentualnych negatywnych konsekwencji.

 

Czy wybielanie zębów boli?

Wybielanie samo w sobie nie jest procesem bolesnym. Wiele osób podczas jego przeprowadzania skarży się jedynie na dyskomfort. Inaczej sytuacja może wyglądać u osób z nadwrażliwością zębów - u nich odczuwanie bólu może być silniejsze. Dlatego też przed rozpoczęciem rozjaśniania dentysta może zalecić stosowanie past do zębów, których zadaniem jest zamykanie kanalików zębinowych. W przypadku wybielania nakładkowego można zakupić żel, który zniweluje nieprzyjemne odczucia, bądź też wprowadzić przerwę między noszeniem nakładek. Skutkiem kuracji wybielającej może być przejściowa nadwrażliwość zębów. Wtedy stomatolog zaproponuje wykonanie fluoryzacji, która przyspieszy ustąpienie dolegliwości.

 

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?

Zależy to od trybu życia osoby, której zęby były wybielane, oraz od jej indywidualnych predyspozycji. Zazwyczaj uzębienie pozostaje rozjaśnione przez okres od pół roku do dwóch, niekiedy nawet trzech lat. Po upływie tego czasu, wskutek wewnętrznych i zewnętrznych bodźców, powierzchnia zęba ponownie ciemnieje, raczej nie wraca jednak do stanu poprzedniego. Czas cieszenia się wybielonym uśmiechem można wydłużyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety, rezygnację z używek i wdrożenie odpowiednich nawyków higienicznych.

 

Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?

Jak w przypadku każdego zabiegu, wybielania zębów nie można wykonywać u wszystkich osób. Najważniejsze z przeciwwskazań to:

  • wiek poniżej 16 roku,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergia na składniki preparatów wybielających,
  • silna nadwrażliwość zębów,
  • obecność stanu zapalnego dziąseł, recesji dziąseł (odsłonięcie szyjek zębowych),
  • obecność ubytków próchnicowych i nieszczelnych wypełnień, kamienia nazębnego, płytki nazębnej - przed wybielaniem należy obowiązkowo wyleczyć wszystkie zęby,
  • liczne uzupełnienia protetyczne w zębach przednich - nie ulęgają one wybieleniu.

 

Dieta przy wybielaniu zębów?

W czasie stosowania kuracji wybielającej oraz przez co najmniej trzy doby po jej zakończeniu (a zdaniem niektórych stomatologów nawet przez czternaście) należy stosować tzw. białą dietę. Polega ona na spożywaniu jedynie produktów nieposiadających naturalnych bądź sztucznych barwników oraz unikaniu używek, takich jak kawa, herbata, czerwone wino i papierosy.

 

Czy warto korzystać z alternatywnych metod wybielania zębów?

I tak, i nie. Jeżeli planujemy sięgnąć po paski wybielające, żele wybielające czy też sprawdzić niektóre domowe metody: ssanie oleju, wybielanie skórką od banana czy kurkumą - można spróbować. Stosowanie sposobów takich jak rozjaśnianie sodą oczyszczoną, wodą utlenioną czy węglem aktywnym lepiej jednak sobie odpuścić. Korzystanie z pasty wybielającej może być pomocne w rozjaśnieniu zębów o jeden, dwa tony, nie należy jej jednak stosować dłużej niż dwa, trzy miesiące - może to doprowadzić do uszkodzenia zębiny. Pamiętaj, że nawet skorzystanie z domowych metod wybielania zębów powinno być poprzedzone konsultacją stomatologiczną, uzupełnieniem wszystkich ubytków, usunięciem kamienia nazębnego i osadów.

Bellame.pl - Piękna na co dzień