Zmieniamy krem na wiosnę! Jaki powinien być?

Wiosna to pora zmian, również w kosmetyczkach. Żegnamy się z tłustymi kremami, które przez ostatnie miesiące chroniły naszą skórę przed mrozem. Wiosną cera potrzebuje nieco innego rodzaju pielęgnacji.

Po skończonej zimie skóra całego ciała, a przede wszystkim twarzy, musi się zregenerować i nabrać blasku. Zimowa aura nie była dla niej łaskawa. Cera w pierwszych tygodniach wiosny jest przesuszona, szara i zmęczona. Dlatego nowy krem ma za zadanie odnowić jej zewnętrzną warstwę i wspomóc odbudowę głębiej położonych struktur skóry. Jakie powinny być jego skład i konsystencja?

 

Regeneracja z witaminą A

Witamina A, zwana witaminą młodości, czerpana z pożywienia dociera do skóry na samym końcu. W dodatku jest bardzo wrażliwa na wpływ promieni słonecznych, niezależnie od pory roku. Jednak dostarczona w kremie ma szansę zadziałać efektywnie. W kosmetykach występuje najczęściej pod postacią retinolu, który już po nałożeniu na skórę przekształca się do kwasu retinowego. Kwas retinowy w pierwszej kolejności złuszcza warstwę rogową naskórka, dzięki czemu cera przestaje być szara, wyrównuje się jej koloryt, a powierzchnia nabiera gładkości. W toku regularnego stosowania retinol naprawia mikrouszkodzenia komórek skóry i przyspiesza wymianę zniszczonych struktur na nowe. Reperacji i wzmocnieniu ulegają między innymi włókna kolagenowe oraz zwiększa się produkcja kwasu hialuronowego.

 

Wskazówka!

Stopniowe i delikatne złuszczanie kremem to nie wszystko. Zrogowaciały naskórek usuniemy peelingiem ziarnistym lub enzymatycznym. Peeling stosujemy przed nałożeniem kremu, najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu.

 

Ochrona przed promieniowaniem UV

Choć do lata pozostało jeszcze trochę czasu, nie dajmy się zwieść niewinnym promieniom wiosennego słońca. W rzeczywistości promieniowanie o tej porze roku jest na tyle silne, że może powodować podrażnienia skóry. Także stosowanie kremów z retinolem w początkowej fazie wzmaga wrażliwość cery na działanie promieni UV. Już teraz zaopatrzmy się więc w krem z filtrem lub codziennie aplikujmy na twarz ulubiony olej kosmetyczny – większość olejów roślinnych wykazuje właściwości fotoochronne.

 

Nawilżanie to podstawa

Odpowiednie nawilżenie cery uzyskamy stosując kremy o lekkiej formule, wysycone składnikami, które są jednocześnie naturalnymi komponentami naszej skóry. Mowa tu zwłaszcza o kwasie hialuronowym czy moczniku. Skórę odwodnioną i wysuszoną uratuje też dodatek skwalanu oraz witamin C i E.

Na zmianę z kremem nawilżającym warto stosować nieco cięższy krem półtłusty o właściwościach biostymulujących, np. z dodatkiem olejku z wiesiołka. Nakładajmy go na twarz na noc, kiedy skóra intensywniej czerpie składniki odżywcze i poddaje się regeneracji.


 

Bellame.pl - Piękna na co dzień